Kauza znalců Petra Kramného: Začala největší znalecká bitva v dějinách české justice

25. 01. 2019 11:27:01
Proces se soudními znalci Petra Kramného odhaluje obrovské nedostatky posudků, na jejichž základě byl Kramný odsouzen na 28 let.

Znalci Radek Matlach a Igor Fargaš čelí obvinění z trestného činu nepravdivé znalecké výpovědi, kterou údajně podali ve prospěch Petra Kramného. Jenže to má problém: Stejného názoru jako oni (tedy že k vraždě elektřinou nedošlo) je i osm dalších respektovaných znalců. Proti je jen skupinka napojená na Ústav soudního lékařství v Ostravě.

Média o případu informovala jen okrajově, novináři do soudní síně jen nakoukli, vyfotili si aktéry a šli domů. Kauza se přitom týká i práce médií, která vytvořila po tragédii v Egyptě veřejnou objednávku, když přeživšího otce rodiny označila za vraha, a to bez jediného důkazu.

Oba znalci během prvního dne procesu představili tak pádné argumenty a důkazy (které doplnili videoprojekcí), až přítomní lapali po dechu. Soudkyně musela několikrát vyzývat přítomné ke klidu, když se z řad veřejnosti ozývaly výkřiky nevole: „To snad není možné!“ a podobně.

Kramný byl odsouzen v roce 2015 soudem v Ostravě na základě revizních posudků k vězení 28 let za dvojnásobnou vraždu manželky a dcery během dovolené v Egyptě. Případ vzbudil obrovskou pozornost bulvárních médií a také pochybnosti odborné veřejnosti.

Mnohé nasvědčuje tomu, že to nebyli Matlach s Fargašem, ale naopak znalci obžaloby z případu Kramný, kdo zkreslil posudky a manipuloval s důkazním materiálem. Celé to může působit dojmem podvrhu, nebo dokonce akce organizované skupiny.

Znamenalo by to, že posudky Matlacha s Fargašem byly zcela objektivní a naopak selhala druhá strana. To by byl rázný krok k obnově procesu s Petrem Kramným a současně důkazem o selhání systému, jaké nemá obdoby – paralelu by šlo nalézt snad jen v procesech s Miladou Horákovou z 50. let minulého století.

Opravdu se některé složky českého soudnictví od změny režimu nepohnuly ani o píď?

Pokud se toto podezření potvrdí, může jít o nejhorší případ justiční zvůle za posledních 60 let. Také o to se bojuje u právě probíhajícího soudu se znalci Petra Kramného.

Koláž jako důkaz?

Je již prokázáno, že znalci obžaloby z Ústavu soudního lékařství v Ostravě (na základě jejichž posudků byl Kramný odsouzen) vložili do spisu snímky srdcí obou zemřelých žen (matky a dcery) upravené na počítači. Navíc nešlo o dvě různá srdce, ale jen o jedno (zřejmě dcery), z něhož byl vyroben druhý snímek (zřejmě matky). Tuto skandální skutečnost již zkoumala policie a zatím se spokojila s tvrzením, „že se to patologům asi nějak popletlo“.

Revizní znalecký posudek, který rozhodl o odsouzení Kramného, byl – jak se nyní ukázalo –vypracován na základě vzorků střev, která nepatřila ani jedné z obětí, ale někomu jinému (neznámo komu). Klíčový důkaz, tedy údajný „výbled“ kolem údajného výstupu elektřiny na krku zemřelé Moniky, byl přijat na základě jedné rozmazané fotografie, což je mnohými považováno za nejen neprůkazné, ale též jako neetické a neprofesionální.

Údajný výstup elektrického proudu na krku Moniky („vkleslina“ a „výbled“) přitom v Egyptě nebyl přítomen (jak jasně dokazují snímky z tamní pitevny) a vznikly až při převozu do Ostravy – zjevně jako důsledek tlaku provazu, jímž bylo tělo zemřelé převázáno.

Bulvární média o případu Kramný informovala po tragédii v roce 2013 zcela tendenčně, když z přeživšího otce rodiny udělala vraha bez jediného důkazu a navíc době, kdy nebyl ani podezřelý. Jejich motivem byla atraktivita této verze a prodaný náklad.

K bulváru se záhy přidala i média „nebulvární“, čímž vznikl dojem, že Kramný musí být vrah, když se o tom píše a bylo to v televizi. Následoval tlak veřejnosti na policii na rychlé vyřešení případu (ve hře byl i post policejního ředitele).

Na znalce obžaloby (patologové Smatanová, Dokoupil a revizní znalec Vorel) je podáno trestní oznámení spolkem Šalamoun ze stejného důvodu jako je na Matlacha s Fargašem - podání nepravdivé znalecké výpovědi.

Deset znalců za "vrahem"

Probíhající soud se musí vypořádat s faktem, že tvrzení znalců Matlacha s Fargašem o otravě má oporu v posudcích několika dalších vysoce respektovaných expertů (Dr. Steiner, Dr. Pilín atd.), kteří zkoumali nejen dokumentaci, ale především originál vzorků (díky aktivitě spolu Šalamoun). Odbornost těchto navíc znalců dalece převyšuje zkušenosti patologů, na základě jejich analýzy byl Kramný odsouzen.

O příčině smrti elektřinou hovoří pouze posudky patologů (s praxí pouze osmi let) z okolí bývalého ostravského přednosty Igora Dvořáčka, který v rozhovorech označil kauzu Kramný za vrchol své kariéry.

O případu Kramný rozhodovaly dvě skupiny znalců, jejich stanoviska jsou v rozporu. K příčině smrti elektřinou se přiklání pět znalců, k příčině smrti otravou deset znalců. Matlach s Fargašem patří do druhé skupiny.

Verze s mrti elektřinou otevřela možnost, že šlo o násilnou smrt a vrahem je zřejmě Petr Kramný (tak byl i odsouzen), i když se nenašel vražedný nástroj, nebyl dostatečně vysvětlen motiv ani důvod, proč by vraždil právě v Egyptě. Naopak verze otravy v podstatě posílá Kramného na svobodu.

Verzi otravy podpořilo deset respektovaných znalců (Matlach, Fargaš, Steiner, Pilín, Nagi a další), kteří verzi s elektřinou zcela vyloučili, nebo ji označili za nepříliš pravděpodobnou. Pokud soud uzná Matlacha s Fargašem vinými, je otázka, co bude s dalšími osmi znalci, mezi kterými jsou kapacity mezinárodního formátu.

„Spolek Šalamoun nepamatuje za 25 let své činnost situaci, že by se v rámci jedné trestní věci vyjádřilo 15 znalců z odvětví soudního lékařství a patologie, buď znaleckým posudkem jednoho znalce, nebo týmu znalců,“ říká Václav Peričevič, místopředseda spolku.

Pokud jsou pochybnosti, pusťte ho.

Případ se znalci Matlacha a Fargaše pokračuje v březnu. Petr Kramný žádá o obnovu procesu, soud nyní řeší podjatost soudkyně Gillové, která ho poslala za mříže.

Autor: Ondřej Höppner | pátek 25.1.2019 11:27 | karma článku: 27.19 | přečteno: 845x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Jindřich Kubánek

Zkreslené vidění - Návod k použití

Každý si myslí, že mozek má a že ho používat umí. Přesto stačí, když ztratí klíč od bytu nebo založí kamsi brýle, aby vše ztratilo smysl a začala panika a zoufalství.

29.3.2024 v 13:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 60 | Diskuse

Veronika Valíková Šubová

Takže Velký pátek

Čtu radostné ódy na Velký pátek a trochu mi trnou zuby. Tedy stručně: na Velký pátek předhodila jedna náboženská parta vrchnosti nepohodlného proroka inovující party a okupační mocnost ho na nátlak jeho souvěrců nechala popravit.

29.3.2024 v 11:16 | Karma článku: 18.10 | Přečteno: 240 |

Rudolf Pekař

Velikonoce nebo svátky jara a tolerance?

Připomínka jara nám přináší příjemné počasí, kvetoucí zahrady a zároveň i změnu názvu Velikonoc na Jarní svátky či Svátky jara. Jaký to má důvod?

29.3.2024 v 10:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 50 | Diskuse

Vlastík Fürst

Velkopáteční zastavení může prospět i ateistům

Velký pátek není v naší zemi svátkem moc dlouho. Volný den máme až od roku 2016. Otázkou je, jak s tímto volnem naložíme. Můžeme vyrazit na nákupy či za zábavou, nebo je možné se rozhodnout, že ho budeme „slavit“.

29.3.2024 v 9:05 | Karma článku: 11.64 | Přečteno: 142 | Diskuse

Karel Trčálek

Fialova vláda by měla zvážit nařízení, kterým bude stanoveno, že se v Česku už žije líp!

ANO, bude líp! Pan premiér se opakovaně vyjádřil, že díky vládě se občanům žije už jen lépe a že téměř vše bylo vyřešeno. Tuto skutečnost je však nutné vtělit do vládního nařízení, neboť je smutné, že ne všichni občané to chápou

29.3.2024 v 8:16 | Karma článku: 19.96 | Přečteno: 266 | Diskuse
Počet článků 15 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1884

ing. Ondřej Höppner je novinář, vydavatel, grafik, mediální expert, autor koláží, spisovatel, šéfredaktor několika celostátních deníků a týdeníků... Specializuje se na britská a americká bulvární média. Nyní se věnuje vydávání a tvorbě hyperregionálních novin.

Založil nebo řídil tato periodika: Malostranské noviny, Staroměstské noviny, Novoměstské noviny, StaroBrněnské noviny, týdeník Spy, nedělník Aha, deník Šíp,deník SuperSpy, Nedělní Blesk, Večerník Praha a další. Spolupracoval s BBC v Londýně, žil také v Kanadě. Je autorem české verze fenoménu "módní policie" (Spy). Napsal desítky reportáží z různých koutů světa (Kuba, Peru, Hong Kong, Indonésie...)

Je autorem čtyř knih, poslední dvě jsou na téma nespravedlivě odsouzeného Petra Kramného a negativního vlivu médií na nezávislost policie a soudů.

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...