Průlomový případ: „Sestra Smrt“ vysoudila na deníku Blesk skoro milion korun

17. 01. 2019 19:11:28
Vydavatel bulvárních deníků Blesk a Aha! mediální dům Czech News Center (CNC) má zdravotní sestře Věře Marešové zaplatit 840 tisíc korun za lživé články o tom, že zabila šest lidí. Děsivá souvislost s případem Petra Kramného.

A že se na ní vyřádili opravdu s gustem: „Kdy, koho a proč vraždila”, „Sprostě zavraždila a bez jakýchkoli výčitek přiznala, že o eutanazii nešlo”, pojmenovali ji „Sestra Smrt“ nebo „Bestie z Rumburku“. Novináři obou deníků, sedící v Holešovicích v jedné maštali, horlili jako umanutí, jen v tom frmolu zapomněli na jediné: Kdo není odsouzen, je považován za nevinného. Novináři ctili jedinou mantru, a to temné pravidlo bulváru: „Pravda nikoho nezajímá, důležitá je jen výše prodaného nákladu“.

Jenže počáteční euforie z nové prodejné kauzy (Ty vole, dyť vona je jak heparinový vrah Zelenka v sukních) brzy vzala za své a celé se to otočilo jako na obrtlíku. Média navíc v té době svou potravu už měla (právě vrcholila kauza Kramný) a proto nebylo třeba u Marešové „tlačit na pilu“.

Tak se „Sestra smrt“ a "Bestie z Rumburku" ze stránek Blesku pomalu vytrácela, a přibývalo slůvek jako „údajná“, „nepotvrzené zdroje“ a další (ty vole, vona to možná nebyla, a navíc je to žena, to by se čtenářkám nemuselo líbit, bacha to neprodá). Jenže to už bylo pozdě.

Zdravotní sestra Marešová čelila obžalobě, že v letech 2010 až 2014 podávala pacientům v rumburské nemocnici silné dávky draslíku, po kterých jim selhalo srdce. Byla obviněna z šesti vražd - soudy ji však osvobodily. A dodejme, že za zvláštních okolností.

Nebudeme tady horlit o nezodpovědnosti novinářů, přezdívaných pro svou naivitu, zálibu v červené knihovně, virtuální realitě a chronické hravosti „Děti Blesku“. Kdepak. Případ má totiž mnohem děsivější souvislosti.

Se zdravotní sestrou Marešovou to během jejího procesu vypadalo bledě. Všichni pacienti zemřeli během její služby a u všech byl nalezen v těle draslík ve vysoké dávce, která chyběla v nádobkách vedle. Na první pohled: Jasné vraždy. Jenže...

Případ „Sestry smrt“ vrcholil v době, kdy čtenáři Blesku a široká veřejnost řešili jinou kauzu - slavný proces s Petrem Kramným, který údajně určitě zavraždil na dovolené v Egyptě svou ženu a dceru – sice na to není jediný důkaz, ale víme to jistě, protože měl divné vlasy, neupřímně se koukal a byl málo smutný.

Nyní se dostáváme k podstatě: Kauzu sestry Marešové a údržbáře Kramného spojuje nejen časová shoda, ale také postava soudního znalce jménem Radek Matlach. Dá se říci, že právě kvůli němu byla zdravotní sestra Marešová uznána nevinnou a údržbář Kramný odsouzen za dvě vraždy. Ne však proto, že by to tak Matlach chtěl - ba právě naopak.

Znalec Matlach v případě Kramný (jako znalec obhajoby) zpochybnil verzi vraždy elektrickým proudem. Podle Matlacha zkrátka nešlo s jistotou prohlásit, že je Kramný vrah. Proto by měl být propuštěn na svobodu pod vlajkou premisy „in dubio pro reo“ (v případě pochybností ve prospěch obviněného).

Toto stanovisko znalce Matlacha se však vůbec nehodilo oficiální (nejprve mediální a následně i policejní) verzi, kterou prosazovali především novináři Blesku a Aha! – totiž že je Kramný určitě vrah (což činili už v době, kdy policie ještě ani pořádně nezahájila vyšetřování). Zkrátka: Kdyby byl Kramný propuštěn na svobodu, měla by média psí hlavu. S takovou pověstí musel jít do basy, a když už v ní byl, musel být i odsouzen.

Všechno do sebe zapadalo a hlavním problémem už nebyla absence jakýchkoli důkazů (přímých i nepřímých), ale postava soudního znalce Matlacha.

Když pak Matlach vystupoval v kauze Marešové (jako znalec obžaloby) jeho posudek vyzněl v neprospěch zdravotní sestry. Tehdy se zdálo, že už Marešovou nemůže zachránit od doživotního trestu vůbec nic. Jenže ouha. Media ex machina.

Ve jménu nehonestace znalce Matlacha (i jeho nyní čeká soud) v případě Kramný byl v kauze Marešová nařízen nový znalecký posudek. Podle něj a pod korouhví „Matlach je diletant“ dospěl nový „lepší“ znalec k názoru, že je to s tím draslíkem složitější, souvislosti jsou matné a vůbec: „in dubio pro reo“. Jinými slovy: Matlach to zpatlal (zase).

Mimo pozornost veřejnosti se tak odehrála jedna z nejkrvavějších bitev zákulisní „války znalců“ - ve které nešlo ani tak o zcela nespornou odbornost znalce Radka Matlacha, jako spíš o to, že je mezi znalci i mediálně „persona non grata“.

Jinými slovy: Aby mohl Kramný sedět, musela Marešová jít – což může pro mnohé znít jako za vlasy přitažená konspirační teorie – ale jen pro toho, kdo věří v nezávislost českých soudů a nemylnost soudních znalců.

Mohlo by se tak zdát, že heslo bulváru „Pravda nikoho nezajímá, důležitá je výše prodaného nákladu“ tak prorostlo i do soudní roviny: „Pravda nikoho nezajímá, důležité je, co píší média“.

Pro mediální dům Czech News Center je to smutný příběh a zjevně do něj zatéká, okapy jsou zrezivělé a chtělo by to pořádně vyvětrat. Rozjivené Děti Blesku stvořily vraha Kramného a „Sestru smrt“ – a nakonec je to ona, ač její případ budí mnohem větší pochybnosti, komu musí jejich vydavatel zaplatit skoro milion.

Dodejme, že rozsudek dosud není pravomocný a Marešová se soudí i s ostatními médii.

Netvrdíme, že je Marešová vinna a Kramný nevinen. Říkáme jen, že je třeba ctít presumpci neviny a pokud budou rozhodovat o vině a nevině rozjivené děti, pak je něco špatně.

Hodně špatně.

Autor: Ondřej Höppner | čtvrtek 17.1.2019 19:11 | karma článku: 25.10 | přečteno: 1023x

Další články blogera

Ondřej Höppner

Kauza znalců Petra Kramného: Začala největší znalecká bitva v dějinách české justice

Proces se soudními znalci Petra Kramného odhaluje obrovské nedostatky posudků, na jejichž základě byl Kramný odsouzen na 28 let.

25.1.2019 v 11:27 | Karma článku: 26.07 | Přečteno: 716 | Diskuse

Ondřej Höppner

Obludná peripetie kauzy Kramný: Systém jde po krku znalcům, kteří se „vzepřeli“

Před soudem v Ostravě stanuli znalci Matlach a Fargaš, kteří v kauze Kramný vypracovali posudky zpochybňující oficiální verzi smrti dvou žen v Egyptě. Budou zničeni a pošlapáni, nebo propuštěni s omluvou?

24.1.2019 v 15:53 | Karma článku: 31.21 | Přečteno: 1091 | Diskuse

Ondřej Höppner

Vražda pošťačky: Počítačový hráč odsouzen díky psovi, který čenichá s úspěchem cca 1:1

Tady to smrdí. Martin Balhar (26) byl odsouzen za vraždu poštovní úřednice ve Skřipově (z roku 2013), i když jediným důkazem byl "názor psa". Vrchní soud v Olomouci nyní zamítl žádost Martina Balhara na obnovu procesu.

22.1.2019 v 13:24 | Karma článku: 22.13 | Přečteno: 740 | Diskuse

Ondřej Höppner

Zakládá Jaromír Soukup nový deník List, nebo chce být jen prezident?

Nové politické hnutí „List Jaromíra Soukupa“ je rafinovanou marketingovou kampaní na nové noviny. A pokud z toho pro mediálního magnáta z Barrandova vyleze i něco navíc, například politický kapitál, tím lépe.

21.1.2019 v 16:43 | Karma článku: 14.28 | Přečteno: 495 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Jan Vondrouš

Několik otazníků nad smrtí Jana Masaryka

S otevřenou pusou jsem si přečetl dnešní článek na portálu idnes.cz o další variantě možné tragické smrti ministra zahraničních věcí Jana Masaryka a nevyšel jsem z údivu.

19.2.2019 v 22:40 | Karma článku: 17.34 | Přečteno: 332 | Diskuse

Josef Nožička

V porovnání s íránskou státní televizí je na tom Česká televize přece jen dobře…

Íránská státní televize odvolala na poslední chvíli fotbalový přenos ze zápasu německé bundesligy. Důvodem bylo, že zápas řídila ženská rozhodčí.

19.2.2019 v 17:45 | Karma článku: 25.65 | Přečteno: 653 | Diskuse

Josef Nožička

Václav Klaus mladší je trnem v oku mediálním vzdělávacím odborníkům

Při surfování internetem jsem narazil na dva komentáře, týkající se školství. Přičemž oba dva se trefovaly do současného předsedy školského výboru Poslanecké sněmovny Václava Klause mladšího.

17.2.2019 v 11:06 | Karma článku: 40.59 | Přečteno: 1447 | Diskuse

Martin Faltýn

Letadla, lvíčci a lavina

Zní to jak název nějaké špatné italské komedie 70. let... leč omyl. Co mají tyto tři pojmy společného?

10.2.2019 v 17:24 | Karma článku: 14.67 | Přečteno: 235 | Diskuse

Jan Zíma

V kauze pořezání Petry Kvitové si pan obžalovaný nárokuje věci, na které nemá právo !

Mnohým by se mohlo zdát, že pan Žondra je nevinný, protože zarputile bojuje za svoji svobodu. Otázkou zní, zda si ji zaslouží ? Anebo je to celé jen bezohledné divadlo.

6.2.2019 v 18:56 | Karma článku: 29.85 | Přečteno: 1113 |
Počet článků 8 Celková karma 29.84 Průměrná čtenost 2387

ing. Ondřej Höppner je novinář, vydavatel, grafik, mediální expert, autor koláží, spisovatel, šéfredaktor několika celostátních deníků a týdeníků... Specializuje se na britská a americká bulvární média. Nyní se věnuje vydávání a tvorbě hyperregionálních novin.

Založil nebo řídil tato periodika: Malostranské noviny, Staroměstské noviny, Novoměstské noviny, StaroBrněnské noviny, týdeník Spy, nedělník Aha, deník Šíp,deník SuperSpy, Nedělní Blesk, Večerník Praha a další. Spolupracoval s BBC v Londýně, žil také v Kanadě. Je autorem české verze fenoménu "módní policie" (Spy). Napsal desítky reportáží z různých koutů světa (Kuba, Peru, Hong Kong, Indonésie...)

Je autorem čtyř knih, poslední dvě jsou na téma nespravedlivě odsouzeného Petra Kramného a negativního vlivu médií na nezávislost policie a soudů.

Najdete na iDNES.cz