Vražda pošťačky: Počítačový hráč odsouzen díky psovi, který čenichá s úspěchem cca 1:1

22. 01. 2019 13:24:39
Tady to smrdí. Martin Balhar (26) byl odsouzen za vraždu poštovní úřednice ve Skřipově (z roku 2013), i když jediným důkazem byl "názor psa". Vrchní soud v Olomouci nyní zamítl žádost Martina Balhara na obnovu procesu.

Případ vzbuzuje velké pochybnosti o "pachových stopách" jako důkazu a otevírá možnost, že v České republice sedí asi 80 údajných pachatelů, kteří čin nespáchali. Může to vypadat i tak, že policie, zvláště kdy je pod tlakem médií, použije pachovou stopu, aby si usnadnila práci.

Na dobu vraždy měl Martin Balhar (nezaměstnaný hráč počítačových her a kuřák marihuany) alibi, ukradené peníze se u něj nenašly, nebyla nalezena vražedná zbraň ani otisky prstů. Navíc se objevil svědek, podle kterého spáchal vraždu někdo jiný (parta tří násilníků, která provedla podobné akce).

Jediným důkazem pro odsouzenému je tak názor policejního psa, který vyčenichal jeho pachovou stopu za přepážkou a na trezoru, ze kterého zmizely peníze (200 tisíc korun). Další důkazy nejsou a nebudou.

I kdyby byla pachová stopa v případu Balhar na místě činu pravá (a pes se tedy náhodou trefil), nabízí svědci i sám odsouzený docela racionální vysvětlení. Na poště byl dvě hodiny před vraždou a předal úřednici dokumenty kvůli zrušení účtu. Pak odešel a po jeho odchodu úřednice podle svědků žila a obsloužila několik dalších klientů. Balharův pach mohla úřednice přenést na trezor z jeho dokumentů.

Případem vraždy pošťačky se zabývala média a tlak na policii případ vyřešit byl velký. Soud následně Balhara odsoudil i přesto, že je pravděpodobnost, že se pes „trefí“ asi jako když si hodíte mincí. „Pachová stopa je těsně nad hranicí náhody,“ uvedl Václav Peričevič ze spolku Šalamoun.

Česká zemědělská univerzita provedla roku 2013 z podnětu spolu Šalamoun testy na 40 policejních psech. Podle výsledku testu je chybovost tak vysoká, že využitelnost jako důkazního prostředku je prakticky nulová. Není dokonce jisté ani to, že domnělý pachatel na místě činu vůbec byl.

Ústavní soud ČR roku 2016 konstatoval, že pachové stopy musí doplnit i další důkazy. (Pachové stopy neprokazují, že dotyčný čin spáchal. Je třeba, aby tento důkaz nebyl pro uznání viny osamocený,“ konstatoval v dubnu 2016 Ústavní soud.

Proto nejsou důkazy pomocí pachových stop v mnoha zemích povoleny, a když ano, je jako podpůrné. Na nedostatečnost „pachového“ důkazu poukazuje také odborná literatura (v Holandsku je dokonce dokazování „pachovou stopou“ přímo zakázáno).

Znalecký posudek v případu Balhar navíc prováděl znalec Martin Koubek, který je propagátorem metody pachových stop u nás. Na základě jeho posudků sedí v českých věznicích asi 80 vězňů. Mimo jiné zkoumal pachové stopy i ve známém případu Nečesaný.

„Znalec Martin Koubek dělal snad všechny pachovky v České republice,“ říká Václav Peričevič ze spolku Šalamoun.

Vrchní soud v Olomouci v případu Balhar nezohlednil, že Česká zemědělská univerzita na základě testů policejních zcela jasně důkaz pomocí pachových stop nedoporučuje. Naopak je prohlásil za nedostatečné, když z nějakého důvodu zaměnil policejní psy, na kterých byly prováděny testy, za obyčejné, náhodně vybrané psy. Proti tomu se však univerzita důrazně ohradila.

Případ Balhar též budí velké pochybnosti ohledně způsobu, který soudy používají, když nemají přímý důkaz, tedy ohledně „řetězce nepřímých důkazů“.

Tato metody bývá často používána v kauzách, které se odehrávají pod tlakem médií a tedy i veřejnosti na rychlé vyřešení případu a odsouzení domnělého pachatele. Takovým známým případem je například kauza Kramný (vražda v Egyptě).

„Řetězec nepřímých důkazů? Promiňte, ale opravdu nevím, co to je,“ říká k tomu jeden z nejznámějších českých právníků Tomáš Sokol.

Autor: Ondřej Höppner | úterý 22.1.2019 13:24 | karma článku: 22.13 | přečteno: 740x

Další články blogera

Ondřej Höppner

Kauza znalců Petra Kramného: Začala největší znalecká bitva v dějinách české justice

Proces se soudními znalci Petra Kramného odhaluje obrovské nedostatky posudků, na jejichž základě byl Kramný odsouzen na 28 let.

25.1.2019 v 11:27 | Karma článku: 26.07 | Přečteno: 716 | Diskuse

Ondřej Höppner

Obludná peripetie kauzy Kramný: Systém jde po krku znalcům, kteří se „vzepřeli“

Před soudem v Ostravě stanuli znalci Matlach a Fargaš, kteří v kauze Kramný vypracovali posudky zpochybňující oficiální verzi smrti dvou žen v Egyptě. Budou zničeni a pošlapáni, nebo propuštěni s omluvou?

24.1.2019 v 15:53 | Karma článku: 31.21 | Přečteno: 1091 | Diskuse

Ondřej Höppner

Zakládá Jaromír Soukup nový deník List, nebo chce být jen prezident?

Nové politické hnutí „List Jaromíra Soukupa“ je rafinovanou marketingovou kampaní na nové noviny. A pokud z toho pro mediálního magnáta z Barrandova vyleze i něco navíc, například politický kapitál, tím lépe.

21.1.2019 v 16:43 | Karma článku: 14.28 | Přečteno: 495 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Jan Vondrouš

Několik otazníků nad smrtí Jana Masaryka

S otevřenou pusou jsem si přečetl dnešní článek na portálu idnes.cz o další variantě možné tragické smrti ministra zahraničních věcí Jana Masaryka a nevyšel jsem z údivu.

19.2.2019 v 22:40 | Karma článku: 18.11 | Přečteno: 366 | Diskuse

Josef Nožička

V porovnání s íránskou státní televizí je na tom Česká televize přece jen dobře…

Íránská státní televize odvolala na poslední chvíli fotbalový přenos ze zápasu německé bundesligy. Důvodem bylo, že zápas řídila ženská rozhodčí.

19.2.2019 v 17:45 | Karma článku: 25.65 | Přečteno: 660 | Diskuse

Josef Nožička

Václav Klaus mladší je trnem v oku mediálním vzdělávacím odborníkům

Při surfování internetem jsem narazil na dva komentáře, týkající se školství. Přičemž oba dva se trefovaly do současného předsedy školského výboru Poslanecké sněmovny Václava Klause mladšího.

17.2.2019 v 11:06 | Karma článku: 40.59 | Přečteno: 1448 | Diskuse

Martin Faltýn

Letadla, lvíčci a lavina

Zní to jak název nějaké špatné italské komedie 70. let... leč omyl. Co mají tyto tři pojmy společného?

10.2.2019 v 17:24 | Karma článku: 14.67 | Přečteno: 235 | Diskuse

Jan Zíma

V kauze pořezání Petry Kvitové si pan obžalovaný nárokuje věci, na které nemá právo !

Mnohým by se mohlo zdát, že pan Žondra je nevinný, protože zarputile bojuje za svoji svobodu. Otázkou zní, zda si ji zaslouží ? Anebo je to celé jen bezohledné divadlo.

6.2.2019 v 18:56 | Karma článku: 29.85 | Přečteno: 1114 |
Počet článků 8 Celková karma 29.84 Průměrná čtenost 2387

ing. Ondřej Höppner je novinář, vydavatel, grafik, mediální expert, autor koláží, spisovatel, šéfredaktor několika celostátních deníků a týdeníků... Specializuje se na britská a americká bulvární média. Nyní se věnuje vydávání a tvorbě hyperregionálních novin.

Založil nebo řídil tato periodika: Malostranské noviny, Staroměstské noviny, Novoměstské noviny, StaroBrněnské noviny, týdeník Spy, nedělník Aha, deník Šíp,deník SuperSpy, Nedělní Blesk, Večerník Praha a další. Spolupracoval s BBC v Londýně, žil také v Kanadě. Je autorem české verze fenoménu "módní policie" (Spy). Napsal desítky reportáží z různých koutů světa (Kuba, Peru, Hong Kong, Indonésie...)

Je autorem čtyř knih, poslední dvě jsou na téma nespravedlivě odsouzeného Petra Kramného a negativního vlivu médií na nezávislost policie a soudů.

Najdete na iDNES.cz