Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Útok na Kvitovou: Údajný pachatel odsouzen na základě zpackaného důkazu. Jiný ale nebyl.

Fotbalista a myslivec Radim Žondra (33) dostal za údajné přepadení tenistky Petry Kvitové osm let. Rozsudek však budí rozpaky. Může dokonce působit tak, že to Žondrovi policie "přišila" kvůli tlaku veřejnosti na vyřešení případu.

Jaká jsou pro a proti? Základním problémem je, že tenistce Kvitové byla nejprve ukázána Žondrova fotografie a až pak "poznala" pachatele při rekognici. Nejde jen o to, že se jedná o formálně nesprávný postup. Jde o pochybení, které anuluje jediný důkaz – a Žondra tedy neměl být odsouzen.

Na místě činu – v luxusním bytě wimbledonské vítězky tenistky Petry Kvitové – nebyly nalezeny Žondrovy otisky prstů, přestože podle výpovědi napadené útočník neměl rukavice. Na druhou stranu si ale po vstupu do bytu vzal na boty igelitové návleky, které si s sebou přinesl. Tento moment je velmi zvláštní - Žondrovy otisky prstů policie navíc měla k dispozici z jiné kauzy a on to dobře věděl.

Návleky na nohy a ruce bez rukavic? To působí dojmem, že byl pachatel buď zmatený feťák  – a nebo bylo všechno jinak.

žádný svědek Žondru neviděl ani v domě, ani nikde v okolí. Na záznamu z kamer, umístěných na domě Kvitové, není Žondra zachycen, ačkoliv je k dispozici plný záznam. Žondru ani jeho auto nezachytila žádná z kamer ve městě, ani žádná na cestě z Napajedel, kde bydlel (a kde prokazatelně ten den byl).

Kamery na domě nezachytily nikoho, kdo by mohl být pachatelem útoku. To je také podivné a vede to k mnoha spekulacím.

Znalecké posudky však vyloučily, že by si zranění mohla Kvitová způsobit sama. Kdyby to tak nebylo, mohli bychom spekulovat o tenistce, která si doma omylem poranila ruku, v šoku pak vše nahlásila a později z rozpaků trvala na své původní verzi. Policie by se tak ocitla ve svízelné situaci, kdy by honila neexistujícího pachatele. Takto to však zřejmě padá.

Podle svědků byl Žondra v době činu 20. prosince 2016 v práci – na stavbě vzdálené od místa činu 80 kilometrů - což mu dosvědčilo několik lidí: Jeho přítelkyně Žaneta, stavbyvedoucí na pracovišti v Napajedlích a šéf firmy.

Soud však považoval všechna svědectví za nevěrohodná a odkázal se na stavební deník, ze kterého prý Žondrova přítomnost na stavbě nevyplývá. Dodejme však, že stavební deník ani nepotvrzuje, že Žondra na stavbě nebyl.

Podle Česká televize tenistka Kvitová původně označila za útočníka někoho jiného (54letého recidivistu). To se ukázalo jako nepravdivá informace, za kterou se ČT omluvila. Otázkou však je, jak se k reportérům České televize tato informace dostala. V tomto médiu mají několikastupňovou kontrolu faktů, a pokud už jde něco ven, musí to být z opravdu důvěryhodného (zde zřejmě policejního) zdroje.

Jak si vlastně policie vytipovala právě Žondru? Tohle je také velká záhada: Údajně na základě "anonymního tipu".

Za zmínku stojí, že policie případ po takřka dvou letech tápání odložila (k velké nelibosti nadřízených) - a kauza pak byla "zázračně" vyřešena během několika dní poté, co se do ní pustil specializovaný tým Tempus.

Nečekaná rychlost nového týmu poté, co ten původní "selhal" by mohla vést k domněnce, že žádný "anonymní tip" neexistuje. Že zde mohl sehrát roli tlak veřejnosti na dopadení pachatele v mezinárodně sledovaném případu. V nadsázce: "Tak už někoho zavřete, ať to máme z krku".

To by mohl být klíčový důkaz  - že Kvitová označila Žondru jako pachatele při rekognici (mezi čtyřmi osobami) - pokud by ovšem tenistka neviděla nejprve fotku údajného pachatele - a až poté šla na rekognici. Takový postup je nezákonný a samotný výsledek rekognice by měl mít nulový význam.

"Žondra byl normálně dostupný a policie měla provést rekognici in natura přímo s ním. Ne nejprve ukazovat poškozené fotku a až pak jí posílat na rekognici," uvedl k tomu pro Security magazín Václav Peričevič ze spolku Šalamoun a dodal, že u Kvitové mohlo mimo jiné také dojít ke „kognitivnímu zkreslení“. Tenistka přece po činu potkala stovky lidí, což mohlo její rozpoznávací schopnosti (na rekognici o rok a půl později) zásadně ovlivnit.

Konkrétně jde o § 104b. Rekognice (2) Osoba nebo věc, která má být poznána, jim nesmí být před rekognicí ukázána. (4) Není-li možno ukázat osobu, která má být poznána, rekognice se provede podle fotografie, která se předloží podezřelému

Je záhadou, proč tomuto klíčovému momentu nevěnoval soud patřičnou pozornost. Nemělo by být přece přípustné, aby byl na policii napadené nejprve ukázán snímek pachatele se slovy "to je on" a pak byla poslána "poznat ho" při rekognici. S touto zásadní slabinou celého případu se budou muset vypořádat až odvolací soudy.

Žondra už jeden škraloup měl, před čtyřmi lety dal údajně zlodějům tip na přepadení advokáta ve vile v Lysicích. I v tomto případě však bylo Źondrovo dopadení obestřeno záhadou. Policie se Žondrovi jako tipařovi dostala na stopu tak, že mu jeden ze zatčených pachatelů napsal z vězení dopis. To vede k doměnce, že byl pachatel (vězeň), který na Žondru ukázal, buď úplný idiot, nebo to bylo na Žondru celé podivně narafičené a šlo o nějaké vyřizování účtů.

Vedle již zmíněné podivné rekognice (kdy Kvitová označila pachatele až na druhý pokus a poté, co jí policie ukázala Žondrovu fotografii) není proti Žondrovi jiný důkaz, než pachová stopa.

A to je také problém. Metoda pachových stop je dlouhodobě terčem ostré kritiky a vrhá nové světlo na mediálně známé případy, jako je kauza Nečesaný (údajné přepadení kadeřnice), nebo Balhar (vražda pošťačky). V některých zemích je důkaz pomocí "čuchání psů" tato metoda zakázána.

I kdyby byla v případě Žondry použita "pachovka" jen jako doplňující důkaz, pak je problém i zde - Co je tedy důkaz hlavní? Snad ne zpackaná rekognice?

Mezi Žondrovy záliby patřil především fotbal, oblékal dres klubu SK Haňovice hrající I. A třídu a patřil k největším oporám týmu. Naposledy hrál ještě pár dní předtím, než byl zatčen. Radim Žondra byl velmi dobrý fotbalista - v posledních šesti zápasech za SK Haňovice vsítil pět branek.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Ondřej Höppner | úterý 26.3.2019 21:13 | karma článku: 28,23 | přečteno: 2104x
  • Další články autora

Ondřej Höppner

Nejdivnější kandidáti do parlamentu EU: Miss ráhno slečna Glajchšaltová

Představujeme nejdivnější kandidáty do parlamentu Evropské unie: Miss ráhno slečna Glajchšaltová chce vyváženou Evropu, ne že ne.

19.5.2019 v 6:26 | Karma: 13,42 | Přečteno: 947x | Diskuse| Média

Ondřej Höppner

Užitečný idiot, nebo aktivista? Demonstrace proti Benešové jsou děsivé. Je libo deštník?

Užitečný idiot, nebo přičinlivý občan? Kdo je tajemný Mi – Mi? Demonstrace proti nové ministryni mají vážný problém, o kterém se nesmí mluvit. Deštník jako řešení.

18.5.2019 v 18:27 | Karma: 33,99 | Přečteno: 1391x | Diskuse| Média

Ondřej Höppner

Kajínek bez zábran: Petr Kramný je nevinen. Žádná vražda v Egyptě – jen bulvární kydy.

Justiční mafie a podvržené důkazy. Rozhovor, ze kterého mrazí. Koho odsoudí příště? Vás? Nebo vaše děti?

18.5.2019 v 2:04 | Karma: 25,43 | Přečteno: 1221x | Diskuse| Média

Ondřej Höppner

Benešová je nadějí pro českou justici, zní ze spolku Šalamoun

Nová ministryně spravedlnosti Marie Benešová je velkou nadějí pro změnu justice, zní ze spolku Šalamoun, bojující o nezávislost justice.

17.5.2019 v 15:47 | Karma: 29,05 | Přečteno: 1055x | Diskuse| Média

Ondřej Höppner

To je průlom! V USA začali zakazovat potraty. Ženy se bouří: Žádný sex!

Spojené státy se pod vládou prezidenta Trumpa přibližují k plošnému zákazu potratů. Od začátku roku 2019 začaly jednotlivé státy jeden po druhém schvalovat nové zákony.

16.5.2019 v 14:01 | Karma: 15,63 | Přečteno: 844x | Diskuse| Média
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

V podezřelých časopisech publikoval i Havlíček, přitom stínově vede vědu

10. května 2024  8:54,  aktualizováno  9:03

Místopředseda a poslanec opozičního hnutí ANO Karel Havlíček zveřejňoval vědecké články v...

Nestačilo ani 14 hodin, ve Sněmovně pokračuje boj o možnost volit poštou

10. května 2024  5:43,  aktualizováno 

Přímý přenos Parlamentní bitva o korespondenční volbu pokračuje i v pátek. Ani 14 hodin jednání ve čtvrtek totiž...

Žena žila tajně rok uvnitř vývěsního štítu obchodu. Pojmenovali ji střešní ninja

10. května 2024  7:29

V americkém státě Michigan 34letá žena skoro rok tajně bydlela uvnitř vývěsního štítu na střeše...

Vyslýchaný v Paříži sebral policistům zbraň a začal střílet, dva těžce zranil

10. května 2024  6:36

Muž předvedený k výslechu na pařížskou policejní stanici ve čtvrtek večer vážně zranil dva...

  • Počet článků 15
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1884x
ing. Ondřej Höppner je novinář, vydavatel, grafik, mediální expert, autor koláží, spisovatel, šéfredaktor několika celostátních deníků a týdeníků... Specializuje se na britská a americká bulvární média. Nyní se věnuje vydávání a tvorbě hyperregionálních novin.

Založil nebo řídil tato periodika: Malostranské noviny, Staroměstské noviny, Novoměstské noviny, StaroBrněnské noviny, týdeník Spy, nedělník Aha, deník Šíp,deník SuperSpy, Nedělní Blesk, Večerník Praha a další. Spolupracoval s BBC v Londýně, žil také v Kanadě. Je autorem české verze fenoménu "módní policie" (Spy). Napsal desítky reportáží z různých koutů světa (Kuba, Peru, Hong Kong, Indonésie...)

Je autorem čtyř knih, poslední dvě jsou na téma nespravedlivě odsouzeného Petra Kramného a negativního vlivu médií na nezávislost policie a soudů.

Seznam rubrik